tel.: 791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl

Jak prawidłowo się wypróżniać?

Zdaniem wielu ekspertów pozycja, jaką musimy przyjąć w toalecie powinna być zgodna z naszą fizjologią i optymalna dla zdrowia. Siedzenie na sedesie w pozycji, do której wszyscy przywykliśmy, jest całkowicie nienaturalne i może narażać na problemy ze zdrowiem.

Muszla klozetowa wymusza takie ułożenie odbytnicy i obejmującego ją mięśnia łonowo-odbytniczego, że stolec przemieszcza się pod kątem utrudniającym mu wydostanie się. Kiedy kucamy, odbytnica jest ustawiona niemal pionowo (w momencie defekacji kąt odbytowo-odbytniczny powinien wynosić około 150 stopni), co sprawia, że wypróżniamy się łatwiej, szybciej i dokładniej.

Siedząc na toalecie w tradycyjny sposób kąt pomiędzy nogami, a tułowiem wynosi około 90 stopni. Wystarczy podłożyć pod nogi coś, co sprawi, że kąt zmniejszy się do mniej więcej 35%. W praktyce, dla toalet, których siedzisko znajduje się na wysokości 40-44 cm, wysokość podnóżka powinna wynosić około 23 cm. Jeśli natomiast muszla ma pomiędzy 35 a 38 cm wysokości, podnóżek powinien mieć ok. 18 cm.

Pamiętajmy! Kucanie w toalecie bądź używanie podnóżka może nas chronić m.in. przed zaparciami, hemoroidami i chorobami jelita grubego ( z nowotworami włącznie).

 

 źródło: squattypotty.com


Trwa wczytywanie komentarzy...
Autorka
autorka

Katarzyna Wawrzyniak - Piekarska, dietetyk kliniczny

czytaj więcej...

Facebook

Kontakt


tel.:791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl