Przegląd organizmu – badania laboratoryjne

Przegląd organizmu - badania laboratoryjne - banner

Tak jak co roku wykonujemy przegląd samochodu, by wykluczyć usterki i awarie, tak samo regularnie powinniśmy robić przegląd swojego organizmu. Większość chorób nie boli, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia.

Pamiętaj!
W dzisiejszych czasach nie ma osób w pełni zdrowych, są tylko niezdiagnozowane.

Jakie badania powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku?

 • Morfologia z rozmazem – obejmuje szczegółową analizę wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych, płytek). Przeprowadza się je zarówno w celach profilaktycznych jak również w diagnozowaniu różnych schorzeń.
  Najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, stanów zapalnych i chorób zakaźnych:
  – wyniki MCV, MCH, MCHC, HBG, HT mogą nam wskazać anemię, niedobory witaminy B12,
  – wynnik WBC – stan zapalny w organizmie,
  – eozynofile: obecność pasożytów, nietolerancje pokarmowe.
 • Badanie gospodarki żelaza (żelazo, transferyna, ferrytyna). Badanie niezbędne w diagnostyce niedoboru lub nadmiaru żelaza. Nieprawidłowy wynik może wskazywać na niedobory pokarmowe, również być przejawem wielu niebezpiecznych chorób. Badanie może obejmować ocenę stężenia żelaza w surowicy krwi a także białek transportujących magazynujących ten składnik w organizmie.
 • Cukier na czczo – celem badania jest diagnoza ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce glukozą: diagnoza w kierunku cukrzycy, hiperglikemii lub hipoglikemii.
 • Krzywa insulinowa i glukozowa – interpretowane razem wskazują czy nie pojawiła się insulino oporność, bądź inne problemy: hiperglikemia czy hipoglikemia reaktywna.Krzywa insulinowa i glukozowa - wykresy
 • Lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG
  – prawidłowy stosunek HDL do LDL powinien wynosić 1:3 lub 1:2,
  – TG do HDL najlepiej <2,
  – wysoki LDL,  niski HDL oraz wysokie TG są już powodem do niepokoju. Dodatkowo warto wykonać badanie homocysteiny.
 • OB, CRP – wskaźniki stanu zapalnego, które są bardzo często bagatelizowane – są sygnałem do dalszej diagnostyki.
 • Homocysteina – wskaźnik stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych (znacznie bardziej istotny przy ocenie zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi niż sam cholesterol). Prawidłowy wynik to poniżej 10.
 • Panel tarczycowy: TSH, fT3, fT4 (w dalszej diagnostyce antyTPO, antyTG). Badanie pozwala ocenić czy tarczyca produkuje wystarczającą ilość hormonów, które pełnią istotną rolę w procesie metabolizmu. Nieprawidłowy poziom hormonów może powodować kłopoty zdrowotne, problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała a także rzutować na osłabienie oraz pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej.
 • Próby wątrobowe: AST, ALT, GGTP, bilirubina – testy te pomocne są w ocenie funkcjonowania wątroby. Wzrost aktywności ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, takich jak wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, ale również o niewydolności krążenia, zawale serca itd.Próby wątrobowe
 • Ogólne badanie moczu  – dostarcza cenne informacje na temat funkcjonowania układu moczowego, a także innych narządów i układów. Służy wykrywaniu m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Jest bardzo ważnym badaniem w ogólnej ocenie stanu zdrowia.
 • Ocena pracy nerek: Kwas moczowy, mocznik, kreatynina, eGFR. Badanie dostarcza nam cenne informacje na temat czynności nerek i dróg moczowych. Podwyższone wyniki mogą wskazywać na niewydolność nerek, zaburzenia metaboliczne lub odwodnienie organizmu. Oznaczenie stężenia kwasu moczowego jest szczególnie ważne w rozpoznaniu i kontroli leczenia dny moczanowej oraz u osób z kamicą nerkową.

Znajdziesz w nim aż 50 prostych przepisów z niskim i średnim ładunkiem glikemicznym.

eBook dostępny jest również w wariantach z jadłospisami: 1600 kcal, 1800 kcal lub 2000 kcal.

8 komentarzy do “Przegląd organizmu – badania laboratoryjne”

 1. Wg mnie badania krwi nie są obowiązkowe, zwłaszcza u młodych ludzi. Mam 30 lat, ogólnie dobrze się czuję i stwierdziłem, że dopóki dobrze się czuję i nic mi nie dolega, nie będę się badać, bo po co. Staram się cieszyć każdym dniem

  Odpowiedz

Dodaj komentarz