Przegląd organizmu – badania laboratoryjne

Przegląd organizmu - badania laboratoryjne - banner

Tak jak co roku wykonujemy przegląd samochodu, by wykluczyć usterki i awarie, tak samo regularnie powinniśmy robić przegląd swojego organizmu. Większość chorób nie boli, dlatego tak ważne jest regularne sprawdzanie stanu zdrowia.

Pamiętaj!
W dzisiejszych czasach nie ma osób w pełni zdrowych, są tylko niezdiagnozowane.

Jakie badania powinniśmy wykonywać przynajmniej raz do roku?

 • Morfologia z rozmazem – obejmuje szczegółową analizę wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych, płytek). Przeprowadza się je zarówno w celach profilaktycznych jak również w diagnozowaniu różnych schorzeń.
  Najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, stanów zapalnych i chorób zakaźnych:
  – wyniki MCV, MCH, MCHC, HBG, HT mogą nam wskazać anemię, niedobory witaminy B12,
  – wynnik WBC – stan zapalny w organizmie,
  – eozynofile: obecność pasożytów, nietolerancje pokarmowe.
 • Badanie gospodarki żelaza (żelazo, transferyna, ferrytyna). Badanie niezbędne w diagnostyce niedoboru lub nadmiaru żelaza. Nieprawidłowy wynik może wskazywać na niedobory pokarmowe, również być przejawem wielu niebezpiecznych chorób. Badanie może obejmować ocenę stężenia żelaza w surowicy krwi a także białek transportujących magazynujących ten składnik w organizmie.
 • Cukier na czczo – celem badania jest diagnoza ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce glukozą: diagnoza w kierunku cukrzycy, hiperglikemii lub hipoglikemii.
 • Krzywa insulinowa i glukozowa – interpretowane razem wskazują czy nie pojawiła się insulino oporność, bądź inne problemy: hiperglikemia czy hipoglikemia reaktywna.Krzywa insulinowa i glukozowa - wykresy
 • Lipidogram: cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG
  – prawidłowy stosunek HDL do LDL powinien wynosić 1:3 lub 1:2,
  – TG do HDL najlepiej <2,
  – wysoki LDL,  niski HDL oraz wysokie TG są już powodem do niepokoju. Dodatkowo warto wykonać badanie homocysteiny.
 • OB, CRP – wskaźniki stanu zapalnego, które są bardzo często bagatelizowane – są sygnałem do dalszej diagnostyki.
 • Homocysteina – wskaźnik stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych (znacznie bardziej istotny przy ocenie zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi niż sam cholesterol). Prawidłowy wynik to poniżej 10.
 • Panel tarczycowy: TSH, fT3, fT4 (w dalszej diagnostyce antyTPO, antyTG). Badanie pozwala ocenić czy tarczyca produkuje wystarczającą ilość hormonów, które pełnią istotną rolę w procesie metabolizmu. Nieprawidłowy poziom hormonów może powodować kłopoty zdrowotne, problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała a także rzutować na osłabienie oraz pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej.
 • Próby wątrobowe: AST, ALT, GGTP, bilirubina – testy te pomocne są w ocenie funkcjonowania wątroby. Wzrost aktywności ALT i AST może świadczyć o uszkodzeniu komórek wątroby w ostrych i przewlekłych chorobach wątroby, takich jak wirusowe zapalenia wątroby typu B i C, toksyczne uszkodzenie wątroby, marskość wątroby, ale również o niewydolności krążenia, zawale serca itd.Próby wątrobowe
 • Ogólne badanie moczu  – dostarcza cenne informacje na temat funkcjonowania układu moczowego, a także innych narządów i układów. Służy wykrywaniu m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Jest bardzo ważnym badaniem w ogólnej ocenie stanu zdrowia.
 • Ocena pracy nerek: Kwas moczowy, mocznik, kreatynina, eGFR. Badanie dostarcza nam cenne informacje na temat czynności nerek i dróg moczowych. Podwyższone wyniki mogą wskazywać na niewydolność nerek, zaburzenia metaboliczne lub odwodnienie organizmu. Oznaczenie stężenia kwasu moczowego jest szczególnie ważne w rozpoznaniu i kontroli leczenia dny moczanowej oraz u osób z kamicą nerkową.
0 0 votes
Oceń wpis
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek

Sporo badań w dobrych cenach można również wykonać w laboratorium Bio-Genetik. Polecam, bo sam badam się tam regularnie.

Krzysztof

Wg mnie badania krwi nie są obowiązkowe, zwłaszcza u młodych ludzi. Mam 30 lat, ogólnie dobrze się czuję i stwierdziłem, że dopóki dobrze się czuję i nic mi nie dolega, nie będę się badać, bo po co. Staram się cieszyć każdym dniem

Monika Szablińska

bardzo interesujące, ciekawa jestem jakie są łączne koszta wykonania tych badań?

Karolcia

Dziękuję za ten wpis!

Item added to cart.
0 items - 0,00