Jak działa wyciskarka wolnoobrotowa? Proces wyciskania przebiega na wolnych obrotach. Surowiec miażdżony jest mocnym ślimakiem, a następnie pulpa powoli przecierana jest przez sito. Wszystkie substancje odżywcze pozostają nieuszkodzone w soku. Ma on mało piany i nie rozwarstwia się szybko. Dużą zaletą takiej wyciskarki jest fakt, iż proces wyciskania przebiega „na zimno” (więc witaminy nie są niszczone przez wysoką temp.), a dodatkowo powstaje niewielka ilość suchego (dobrze „wyciśniętego” odpadu).
Od niedawna mam nowy model wyciskarki Kuvings EVO820 Plus z zestawem 3 sit i staram się codziennie robić soki dla rodziny. Każdy z nas wypija je ze smakiem! Za każdym razem pilnuję, by pojawiło się jak najwięcej warzyw, natomiast owoce dodaję dla smaku. Warto też pamiętać, że dla lepszego przyswojenia witamin można dodać odrobinę oleju (np. lnianego). Dzięki temu łatwiej wchłoniemy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K).
Kilka słów o wyciskarce:
Kuvings EVO820 Plus ma fantastyczny, nowoczesny design. Nie zajmuje zbyt wiele miejsca i pięknie się prezentuje na kuchennym blacie. Wybrałam kolor biały (lekko perłowy), bo idealnie komponuje się z moją kuchnią.
Parametry techniczne:
Moc silnika – 240 W
Liczba obrotów – 50 obr/min
Pojemność zbiornika – 400 ml
Wymiary 260x183x515 mm
Waga – około 9 kg
W zestawie znajdują się wymiennie sita, dzięki którym możemy przygotować soki, gęste smoothie, koktajle, a także sorbety owocowe i lody (np. z dodatkiem jogurtu).
Dzięki szerokiemu wlotowi (rozmiar 82 mm) można do niego wrzucać całe jabłka lub pomarańcze bez krojenia na drobne kawałki. Po zamknięciu klapki wlot nadaje się idealnie do wrzucania składników podłużnych takich jak marchewka czy lub por. Należy jednak pamiętam o tym, aby te twardsze warzywa pokroić na mniejsze kawałki. Pociąć należy tęż warzywa takie jak seler naciowy – ma włókna, które mogą się wkręcać w sito.
Pokrywa z otwieraną klapką zwiększa bezpieczeństwo korzystania przez dzieci. Dla mnie to fantastyczne zabezpieczenie. często wyciskam soki z 2 letnią córką i mam pewność, że nic sobie nie zrobi 🙂
Podczas wyciskania w jednym pojemniku zbiera się sok, a do drugiego wpadają resztki z wyciskanych owoców czy warzyw. Wylot na sok ma zatyczkę (tzw. korek niekapek), który daje możliwość dokładnego mieszania kolorowych soków i uzyskania kompozycji sokowych. Wymieszany sok płynie do pojemnika lub do szklanki.
Praca samej wyciskarki jest bardzo cicha (pokazałam to na Instagramie, mam zapisane relacje).
Mycie wyciskarki też nie jest skomplikowane. Do zestawu jest dołączony koszyk ze szczoteczkami, który fantastycznie radzi sobie z czyszczeniem sita po wyciskaniu soku. Należy jednak pamiętać, że wyciskarkę myjemy zaraz po użyciu! Jeśli postoi kilka godzin, to niestety resztki warzyw i owoców mogą lekko przyschnąć.
Tu znajdziecie kilka pomysłów na domowe soki i smoothie:
- Sok a’la Kubuś (smoothie)
- Gęste smoothie z banana, gruszki, jagód, mango
- Gęste smoothie z truskawek, ananasa i banana
- Sok z marchwi, jabłek, selera i pomarańczy
- Zielony sok z brokułami, szpinakiem, jabłkiem i pomarańczą
- Sok z buraka, marchewek i jabłek
Zapewne już wielokrotnie zastanawialiście się nad tym, co można zrobić z pozostałości po wyciskaniu soku. Większość z nas nie lubi marnować żywności i dlatego postanowiłam wrzucić Wam kilka rad 🙂 Dlaczego nie warto wyrzucać pozostałości po sokach? Są one skarbnicą błonnika pokarmowego, który jest nam niezwykle potrzebny!
Pomysły na wykorzystanie pulpy:
- Owsianka – po przygotowaniu soku z marchewek i jabłka zostaje nam całkiem smaczna pulpa, którą można dodać do owsianki 🙂
- Muffinki – muffinki są chyba najlepszym sposobem na utylizację takich odpadów.
- Batoniki owsiane – pyszna i sycąca przekąska.
- Gofry – do ciasta na gofry wystarczy dodać pulpę, upiec w gofrownicy i gotowe 🙂 Mamy pyszną, zdrową i pełną błonnika przekąskę 🙂
- Kulki mocy – pozostałości warzyw i owoców najlepiej zblendować, dodać daktyle, wiórki kokosowe lub posiekane orzechy, kakao i uformować kulki, a następnie obtoczyć w wiórkach lub kakao. Świetnie sprawdzą się jako przekąska dla dzieci.
- Zupa krem – do ulubionej zupy krem możemy dodać pozostałości z soku warzywnego. Wystarczy ją odpowiednio doprawić, zblendować i gotowe.
- Wege-kotleciki – tutaj najlepiej sprawdzą się resztki warzyw np. marchewek, pietruszki, buraków. Do pulpy wystarczy dodać ugotowaną kaszę, ciecierzycę, fasolę, soczewicą, a także jajko, mąkę i ulubione przyprawy. Następnie dobrze wymieszać całość i usmażyć na patelni lub upiec w piekarniku.
- Pasta do kanapek – pulpę można połączyć z ulubionymi składnikami – np. zblendować z suszonymi pomidorami, fasolą, ciecierzycą albo makrelą czy słonecznikiem, a następnie przyprawić do smaku.
Co jeszcze można przygotować w wyciskarce Kuvings Evo820 plus?
I tu Was zaskoczę 🙂 W wyciskarce możecie też przygotować placki ziemniaczane!
Super opcją są też przepyszne sorbety owocowe 🙂 Wystarczy chwila pracy i smaczny, zdrowy deser gotowy 🙂