tel.: 791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl

Przyczyny niedoczynności tarczycy

Zdrowie tarczycy zależy od wielu czynników: uregulowanych hormonów, zdrowej wątroby, zrównoważonej flory bakteryjnej jelit, prawidłowo funkcjonujących nadnerczy, nerek itp.

Candida - przerost candidy prowadzi do wielu problemów i w końcu wywołuje chorobę autoimmunologiczną. Utrudnia również zdolność organizmu do poprawnego trawienia i przyswajania substancji odżywczych. Przerost candidy zatruwa organizm na wiele sposobów, hamując funkcjonowanie wszystkich gruczołów.

Choroba autoimmunologiczna - w chorobie Hashimoto system odpornościowy atakuje tarczycę - wytwarza przeciwciała które atakują własne tkanki.

Konwencjonalne leczenie niedoczynności tarczycy  - osoby z nadaktywną tarczycą często leczone są radioaktywnym jodem albo lekami przeciwtarczycowymi których celem jest unormowanie funkcjonowania tarczycy. Skutkiem tych metod często jest niedoczynność tarczycy.

Operacja tarczycy - usunięcie części gruczołu tarczycy zmniejsza lub zatrzymuje produkcję hormonów. Chcąc zrównoważyć hormony po operacji usunięcia tarczycy (albo częściowego usunięcia) wymagane jest albo przyjmowanie hormonów do końca życia.

Radioterapia - stosowana w leczeniu nowotworów głowy i szyi może spowodować poważne długoterminowe uszkodzenia gruczołu tarczycy.

Leki - wiele leków przyczynia się do niedoczynności tarczycy, w tym (ale nie tylko) leki nasenne, przeciwbólowe, przeciwalergiczne i antydepresanty.

Inne środki (nikotyna, kofeina) - nadmiar używek prowadzi do zmęczenia nadnerczy i niedoczynności tarczycy.

Niedobór jodu - jod wpływa na poprawną pracę tarczycy. Niedobory przyczyniają się do jej niedoczynności. U kobiet w ciąży brak jodu powoduje trwałe uszkodzenie nerwów dziecka.

Plomby rtęciowe - jama ustna pełna rtęci jest zwykle równoznaczna z problemami z tarczycą. Rtęć niszczy system hormonalny, układ nerwowy, mózg i w końcu wpływa na cały organizm.

Fluor - nawet niewielkie ilości fluoru zmniejszają zdolność funkcjonowania przysadki mózgowej, co z kolei spowalnia wydajność tarczycy. Duże ilości fluoru, które większość ludzi konsumuje z wodą pitną, zakłóca cały system endokrynologiczny i niszczy produkcję hormonów. Konsumpcja fluoru w dłuższym czasie spowalnia funkcjonowanie całego organizmu, łącznie z mózgiem.

Toksyny środowiskowe - tarczyca jest dość podatna na toksyny środowiskowe: pestycydy, herbicydy, BPA, nadchlorany, tiocyjaniany, PCB, ołów, chlor, fluor, brom i wiele innych chemikaliów z którymi możemy mieć kontakt. Jesteśmy wręcz bombardowani takimi substancjami ze względu na sposób budowy budynków, produkcji produktów, sposób podróżowania i sposób w jaki uprawiamy/hodujemy żywność. Jedyną obroną jest unikanie toksyn w diecie, produktach do higieny ciała oraz w środowisku.

Zbyt mała kaloryczność diety - wśród młodych kobiet dieta redukcyjna jest najczęstszym powodem osłabienia pracy tarczycy. Zbyt mało energii powoduje spadek konwersji T4 w T3 i osłabia pracę przysadki mózgowej.

Zbyt mało węglowodanów w diecie - tarczyca lubi szybko dostępne źródła energii jak glukoza. Nagłe zmniejszenie podaży węglowodanów spowoduje, że zamiast konwersji T4 w T3, ma miejsce konwersja w odwrotne T3 (rT3), która jest typowym mechanizmem oszczędzania energii w stresowych chwilach.

Niedobory składników odżywczych - mowa głównie o witaminach: A i D oraz cynku i selenie. Osłabiają pracę tarczycy, a także konwersję T4 w aktywną formę T3.

Wysoki poziom estrogenu - powoduje wzrost TBG czyli globuliny wiążącej hormony tarczycy, co w konsekwencji powoduje zmniejszoną ilość wolnych hormonów. Typowymi przyczynami są stres oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Wysoki poziom prolaktyny - powoduje zablokowanie TSH, oraz hormonów płciowych.

Problemy pokarmowe - pasożyty, infekcje, nierównowaga flory jelitowej, zaburzenia trawienia, nieoptymalna praca wątroby i woreczka żółciowego – wszystko to może zaburzać konwersję T4 w T3.

Dieta prozapalna - zawierająca gluten, cukier, nabiał czy nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 będą powodować stan zapalny, który z kolei zmniejszy wrażliwość komórek na hormony tarczycy.

Stres - wysoki poziom kortyzolu (który wytwarzany jest podczas stresu) zaburza konwersję T4 w T3, a także jest jedną z przyczyn powstawania nieszczelnego jelita. Dodatkowo stres osłabia komunikację między narządami.

Anemia - niedobór żelaza powoduje, że mózg i tarczyca mają znacznie zmniejszony dostęp do tlenu, przez co nie są w stanie poprawnie funkcjonować.

Niedobór kwasu solnego - powoduje upośledzenie trawienia i zmniejszenie przyswajania składników odżywczych

Nieuregulowany poziom glukozy – wiąże się ze  stresem i nieustannym wydzielaniem kortyzolu i powoduje osłabienie nadnerczy oraz osi podwzgórze-przysadka-tarczyca

Zmęczenie nadnerczy - kiedy nadnercza ciągle pracują (z uwagi na stres, stymulanty i brak snu), nadmierna ilość produkowanego przez nie kortyzolu powoduje zaburzenie konwersji T4 w T3


Trwa wczytywanie komentarzy...
Autorka
autorka

Katarzyna Wawrzyniak - Piekarska, dietetyk kliniczny

czytaj więcej...

Facebook

Kontakt


tel.:791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl