tel.: 791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl

Endometrioza - co to jest? Jakie są objawy?

Czym jest endometrioza?  Jest to schorzenie związane z układem rozrodczym u kobiet. Statystyki pokazują, że dotyczy około 10-15% kobiet w wieku rozrodczym (25-45, czasami nawet u 80 letnich).

Nazwa pochodzi od endometrium, czyli błony śluzowej, która wyścieła macicę od środka. Co miesiąc pod wpływem działania hormonów rozrasta się, szykując się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, złuszcza się podczas miesiączki, aby rozpocząć kolejny cykl.
U niektórych kobiet fragmenty endometrium trafiają poza jamę macicy. Mogą dotrzeć do jajowodów, jajników, otrzewnej, jelit, ścian pęcherza moczowego i tam się rozwijać. Takie występowanie tkanki endometrium poza macicą nazywa się endometriozą (a także wędrującą, śluzówką macicy lub gruczolistością).


Tak nietypowo położone endometrium funkcjonuje podobnie jak błona śluzowa macicy. Reaguje na hormony płciowe: komórki narastają, a następnie złuszczają się w czasie menstruacji, czemu towarzyszy niewielkie krwawienie. Czyli co miesiąc oprócz zwykłej menstruacji pojawia się druga "minimiesiączka", wewnątrz jamy brzusznej. Krew nie ma naturalnego ujścia, nie ma możliwości, aby wydostać się na zewnątrz, co powoduje gromadzenie się jej w jamie brzusznej. Pojawia się silny ból (związany m.in. z obrzękiem i ze stanem zapalnym), blizny, zrosty (powiększające się przy kolejnych menstruacjach), torbiele.  Jeśli endometrioza obejmie jajowody lub jajniki może pojawić się problem z zajściem w ciążę.

Jakie są objawy endometriozy?Choroba może przebiegać bezobjawowo i rozwijać się przez wiele lat. Jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy mogą przypominać inne schorzenia: zapalenie przydatków lub pęcherza, ciążę pozamaciczną, hemoroidy albo zespół jelita drażliwego.

Do typowych objawów endometriozy zaliczamy:
- regularnie występujący silny ból  (w dole brzucha, pachwinie, okolicy odbytu), który pojawia się wraz z miesiączką lub tuż przed nią,
- obfite i nieregularne miesiączki,
- plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe,
- ból podczas współżycia - może trwać nawet kilka godzin,
- problemy z zajściem w ciążę,
- ból podczas oddawania moczu,
- uczucie pełnego pęcherza (non stop),
- ból i parcie podczas wypróżniania i po nim,
- bóle brzucha i pleców,
- ślady krwi w kale lub moczu,
- zaparcia, wzdęcia, biegunki,
- wzdęcie brzucha podczas miesiączki (z bólem lub bez),
- chroniczne zmęczenie,
- nudności,
- bóle stawów.

Przyczyny występowania endometriozy:
Szacuje się, że co piąta miesiączkująca kobieta w wieku rozrodczym, cierpi na endometriozę. Nie ma pewności co do dokładnej przyczyny jej powstawania.

Niektóre czynniki to:
- uwarunkowania genetyczne - występowanie endometriozy u krewnych,
- zaburzenia hormonalne (wysoki poziom estrogenów),
- krótkie cykle miesiączkowe,
- pojawienie się miesiączki w bardzo młodym wieku,
- zaburzenia tkanki macicy,
- nieprawidłowości w obrębie macicy,
- *współwystępowanie chorób z autoagresji (wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego),
- każdy stan, który uniemożliwia normalny przepływ krwi menstruacyjnej, spowodowany np. przez operacje ginekologiczne (cesarskie cięcie itp.).

U kobiet z endometriozą częściej niż w populacji ogólnej stwierdza się choroby o podłożu autoimmunizacyjnym, jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), toczeń układowy (SLE), choroba Sjögrena, stwardnienie rozsiane, a także alergie, astmę, niedoczynność tarczycy.

Diagnozowanie endometriozy:
Diagnozy endometriozy można dokonać na podstawie badania ginekologicznego z USG, rezonansem magnetycznym  lub tomografii komputerowej oraz wywiadu lekarskiego. Najbardziej wiarygodna jest jednak laparoskopia oraz laparotomia z biopsją.

Wczesna diagnoza jest bardzo istotna, ponieważ brak leczenia może prowadzić do powikłań: między innymi do niepłodności, stanów depresyjnych związanych z silnym bólem, w nielicznych przypadkach nawet do nowotworu.


W następnym artykule postaram się Wam podpowiedzieć jak powinna wyglądać dieta. Co jeść i czego unikać, aby działać profilaktycznie lub złagodzić już występujące objawy i rozwijający się stan zapalny.


Trwa wczytywanie komentarzy...
Autorka
autorka

Katarzyna Wawrzyniak - Piekarska, dietetyk kliniczny

czytaj więcej...

Facebook

Kontakt


tel.:791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl
sklep@odzywiajsiezdrowo.pl