tel.: +48 791-815-460
dietetyk@odzywiajsiezdrowo.pl

Dlaczego hormonalne leki na tarczycę nie zawsze działają?

Codziennie dostaję mnóstwo wiadomości od osób z chorobami tarczycy, a głównie z niedoczynnością. Niestety jest kiepsko diagnozowana, często po samym wyniku TSH (!!!), a leki przepisywane są jak cukierki do ssania. Wizyta u specjalisty zwykle trwa 5 minut (!) i po takim czasie stawiana jest diagnoza… Bez wywiadu żywieniowego, bez pytania o styl życia. LITOŚCI!
W większości przypadków kłopoty z tarczycą są konsekwencją innych problemów i leki hormonalne nie powinny być przepisywane bez odnalezienia przyczyny. Lekarze masowo przepisują syntetyczne T4, a stan Pacjentów pogarsza się… Dawki zwiększają się, ale to nic nie daje. Nadal występują obrzęki, senność, zaburzenia koncentracji, problemy z masą ciała, zaparcia i inne (o objawach niedoczynności pisałam TU). Zdarza się, że następuje poprawa samopoczucia, a później objawy wracają.

Przeważnie w niedoczynności nie jest wymagane przyjmowanie Euthyroxu, Letroxu czy innego syntetycznego T4. Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu – zmienić dietę, styl  życia, poprawić jakość snu, zredukować stres, poprawić konwersję hormonów (o czynnikach wpływających na stan tarczycy pisałam TU, o konwersji TU).

Trzeba poprawić funkcjonowanie osi przysadka-podwzgórze-tarczyca (oś PPT) , aby  ta ostatnia mogła prawidłowo wydzielać hormony.

Jak działa oś przysadka-podwzgórze-tarczyca?
Podwzgórze uwalnia hormon TRH (tyreoliberyna) pobudzający przysadkę mózgową do wydzielania TSH (tyreotropina). TSH przemieszcza się w krwioobiegu do tarczycy, która wytwarza T3 (trójjodotyroninę) i T4 (tyroksynę). Mechanizm regulacyjny działa na zasadzie ujemnego sprzężenia zwrotnego, czyli:
- Wysoki poziom hormonów produkowanych przez tarczycę (T4 i T3) hamuje pracę przysadki i podwzgórza: podwzgórze wydziela mniej hormonu THR do przysadki i hamuje jej pracę. Przysadka wydziela mniej hormonu TSH i hamuje pracę tarczycy, a ta wydziela mniej hormonów T4 i T3.
- Kiedy spada ilość hormonów T4 i T3 podwzgórze zaczyna produkować więcej hormonu TRH, co pobudza przysadkę do wydzielenia TSH, a to z kolei powoduje wzrost T4 i T3.

Syntetyczne leki blokują tę komunikację. Jeśli nie ma potrzeby podawania leku, komórki zostają przeładowane dużą ilością hormonów tarczycy i zaczynają być oporne na ich działanie. W konsekwencji we krwi wzrasta stężenie hormonów, które nie przez to, że nie dostaną się do komórek, nie będą mogły pełnić swojej metabolicznej roli i objawy niedoczynności powrócą. TSH będzie niskie, ponieważ przysadka odbiera sygnały o dużej ilości hormonów we krwi i co gorsza przestaje się komunikować z tarczycą. Im dłużej hormony są podawane, tym trudniej jest przywrócić komunikację pomiędzy organami i często staje się to już niemożliwe.

Kiedy należy wprowadzić syntetyczne hormony?
Jeśli chory nie może znaleźć przyczyny niedoczynności, tarczyca jest uszkodzona lub całkowicie usunięta, nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, przyjmowanie leków jest konieczne. Utrzymanie poziomu hormonów tarczycowych w granicach normy jest bardzo istotne dla funkcjonowania całego organizmu.  

Trzeba pamiętać o tym, że leczenie to tylko część terapii, a nie jedyna droga do odzyskania zdrowia!! Musimy przyjrzeć się czynnikom wpływającym na hormony tarczycy! To jest podstawa! (o czynnikach wpływających na stan tarczycy dokładniej pisałam TU i TU).

Hormony:
Jeśli mamy za dużo testosteronu czy estrogenu lub stosujemy inne leki (antybiotyki, leki obniżające cholesterol,  kortykosteroidy, leki nasenne, przeciwbólowe), to  zdolność konwersji T4 do T3 może być zwiększona lub zmniejszona.
Jeśli mamy zbyt niski poziom progesteronu dodatkowo obniża się poziom T4  i T3.

Uważać powinny Panie stosujące antykoncepcję hormonalną, ponieważ wzrasta poziom TGB, który jest białkiem wiążącym tyroksynę czyli będzie mniej wolnego hormonu tarczycy dla komórki.

Jelita:
Warto wspomnieć, że funkcja podwzgórza jest zależna od neuroprzekaźników (serotonina i dopamina), które przenoszą informacje między komórkami nerwowymi. Jeśli w naszym organizmie dzieje się coś, co zaburza produkcję tych neuroprzekaźników, ma to wpływ na wytwarzanie hormonów tarczycy. Istotne jest to, że około 90% neuroprzekaźników powstaje w jelitach. Dlatego tak ważne jest to, by zadbać o układ trawienny: wyeliminować produkty nietolerowane (których spożycie może wywoływać stan zapalny), wzmocnić mikroflorę jelitową (bakterie jelitowe produkują sulfatazę, enzym który ma wpływ na konwersję T4 do T3).

Stres:
Tarczyca bardzo nie lubi stresu. Wytwarzany w stresie kortyzol zaburza konwersję T4 do T3, a także bardzo często doprowadza do przekształcenia się T3 do RT3 czyli tzw. odwrotnego T3 (reverse T3). RT3 jest nieaktywną formą T3, więc nie działa na organizm. Co ważne RT3 wytwarzane jest przy niedoborach witamin z grupy B (B12 i kwasu foliowego), a także przy zbyt niskiej podaży kalorii lub węglowodanów. Dodatkowo kortyzol zmniejsza zdolności wątroby do usuwania nadmiaru estrogenu. (który tak jak wcześniej pisałam zaburza konwersję T4 do T3).

Podsumowując: Zanim zaczniesz przyjmować leki zrób pełną diagnostykę (jakie badania wykonać), poszukaj przyczyny problemu, wprowadź dobrą dietę, zmień styl życia.
Pamiętaj, że niezależnie jakie hormony tarczycy stosujesz, żaden z tych leków nie wpłynie na przyczynę niedoczynności! Leczenie nigdy nie będzie efektywne i skuteczne, jeśli będziemy robić wszystko, żeby trwać w chorobie.


Komentarze (11)

Trwa wczytywanie komentarzy...