Czereśnie – dlaczego warto włączyć je do diety?

Czereśnie - dlaczego warto włączyć je do diety?Czereśnie to jedne z moich ulubionych owoców. Pięknie wyglądają, cudnie pachną i smakują, są niskokaloryczne, a dodatkowo mają od groma witamin i minerałów. Są doskonałym źródłem: potasu, fosforu, wapnia, magnezu, siarki, chloru, sodu, cynku, manganu, żelaza, miedzi i jodu. Zawierają witaminy: C, A, PP oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12).

Dlaczego warto jeść czereśnie?

  • Działają odmładzająco – dzięki obecności bioflawonoidów czereśnie (zwłaszcza ciemnoczerwone), są zaliczane do świetnych przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki i dzięki czemu spowalniają procesy starzenia się skóry.
  • Działają oczyszczająco – dzięki zawartości kwasów organicznych, czereśnie (te kwaśniejsze), normalizują trawienie, pobudzają pracę trzustki i perystaltykę jelit – zmniejszają zaparcia i działają lekko przeczyszczająco, oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Słodsze owoce wpływają uspokajająco na drogi trawienne i są lekko moczopędne.
  • Są dobre dla tarczycy – porcja czereśni dostarcza sporej dawki jodu (274 mg w 100 g), który wzmaga produkcję hormonów tarczycy, m.in. regulujących przemianę materii. Jod pozytywnie wpływa na czynności tarczycy i jest dobrym środkiem profilaktycznym przeciwko chorobie Basedowa.
  • Wspomagają w walce z artretyzmem – dzięki zawartej w nich witaminie B5 – dlatego czereśnie poleca się osobom cierpiącym na opuchnięcia i zniekształcenia stawów;
  • Odgrywają istotną rolę w procesie tworzenia się tkanki kostnej, zębów – dzięki zawartości żelaza, wapnia, fosforu i witamin, oraz są czynnikami wpływającymi krwiotwórczo, co ma szczególne znaczenie dla kobiet w ciąży i małych dzieci.
  • Owoce są dobrym źródłem  potasu, który dobroczynnie wpływa na serce, nerki, wątrobę oraz stawy. Korzystnie oddziałuje w procesach zapalnych dróg moczowych i żółciowych, jak również przy kamieniach i piasku w nerkach oraz pęcherzu moczowym.
  • Garbniki zawarte w owocach hamują procesy zapalne w śluzówkach dróg pokarmowych.
  • Czereśnie mają silne działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwnowotworowe dzięki zawartych w nich silnym barwnikom zaliczanym do grupy antocyjanów.
  • Mają doskonały wpływ na wzrok – wzmacniając naczynia krwionośne gałki ocznej, a także stymulując wydzielanie rodopsyny – substancji odpowiedzialnej za lepsze widzenie po zmroku.

Ile czereśni należy jeść?

Warto zjadać od 300 do 500g dziennie przez cały okres występowania czereśni.

Znajdziesz w nim aż 50 prostych przepisów z niskim i średnim ładunkiem glikemicznym.

eBook dostępny jest również w wariantach z jadłospisami: 1600 kcal, 1800 kcal lub 2000 kcal.

Dodaj komentarz