Witamina D3 – dlaczego jest taka ważna?

Witamina D3 – dlaczego jest taka ważna - banner?

Przeprowadzone w ostatnich latach badania naukowe potwierdziły, że deficyt witaminy D występuje powszechnie (cierpi na niego 80-90% społeczeństwa) i staje się jednym z najważniejszych problemów medycznych we współczesnym społeczeństwie. Lekarze alarmują, ponieważ jej znaczenie w organizmie jest bardzo istotne dla naszego organizmu.

Istota witaminy D

Witamina D3 to jedna z najważniejszych witamin dla organizmu. Chroni przed osteoporozą (wpływa na prawidłową mineralizację kośćca), oraz krzywicą u dzieci, chorobami autoimmunologicznymi i nowotworami. Wzmacnia układ odpornościowy, a także wpływa na prawidłową pracę tarczycy i układ nerwowo-mięśniowy. Jej głównym zadaniem jest wspieranie regulacji wapnia i innych minerałów – dzięki niej zwiększa się wchłanianie wapnia z jedzenia w przewodzie pokarmowym.

W ostatnim czasie pojawiły się badania, które sugerują iż zwiększony poziom witaminy D w surowicy krwi (ponad obecnie zalecanym poziomem) może przekładać się na zmniejszenie częstości występowania wielu chorób i zaburzeń wymienionych w tabeli (od góry: połączone nowotwory, nowotwory piersi, jajników, jelita grubego, chłoniak nieziarniczy, cukrzyca typu I, złamania, upadki, stwardnienie rozsiane, ataki serca (u mężczyzn), nowotwór nerek oraz endometrium).

Witamina D3 zmniejsza ryzyko krzywicy i złamań kości, ogranicza zmniejszanie się gęstości kości u dorosłych a zwłaszcza kobiet. Niedobór witaminy D wiąże się z wyższym ryzykiem infekcji wirusowych. Niskie poziomy są również związane z cukrzycą ciężarnych, stanem przedrzucawkowym i niską masą urodzeniową u kobiet w ciąży.

„D” – witamina, czy nie witamina?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że witamina D nie jest tak na prawdę witaminą, a hormonem ponieważ może być wytwarzana przez organizm człowieka. Dzieje się to w wyniku przekształceń cholesterolu, które następują pod wpływem promieniowania słonecznego, oddziałującego przez ludzką skórę.

Witamina D - schemat

Skóra mając kontakt ze słońcem produkuje substancję: 7-dehydrocholesterol, która w wątrobie przekształcona jest do aktywnej formy 25 (OH) D, a następnie w nerkach do kalcytriolu (1-25 (OH) D). Zadaniem kalcytriolu jest zwiększenie absorpcji wapnia i fosforanów w układzie pokarmowym, dlatego jego produkcja zwiększa się, gdy w organizmie brakuje wapnia.

Badania witaminy D

Jedynym wiarygodnym sposobem, by określić ilość witaminy D w organizmie jest test krwi. Należy wykonać badanie 25 (OH) D3. Norma to 30-60 ng/ml. Poniżej 30 ng/ml włączają się niekorzystne procesy metaboliczne, natomiast poziom poniżej 20 ng/ml jest niezwykle niekorzystny i może powodować wiele chorób (m.in. nowotwory, choroby autoimmunologiczne: stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów)

Źródła witaminy D

Źródła witaminy DNajprostszym sposobem na uzupełnienie witaminy D jest ekspozycja na słońce. Wystarczy 15-30 minut kąpieli słonecznej by wyprodukować spore ilości witaminy D. Niestety w naszej szerokości geograficznej kąt padania promieni słonecznych nie pozwala na uzyskanie odpowiedniej do produkcji witaminy D długości fal UVB (290-320nm). Poza tym problemem jest to, iż nadmierna ekspozycja na słońce jest jednym z czynników ryzyka raka skóry. Aby mu zapobiec stosuje się kremy z filtrem, które pochłaniają promieniowanie UV i jednocześnie blokują możliwość skórnej syntezy witaminy D. Problem ten można obejść smarując się po 1drowie.

Drugim źródłem witaminy D jest pożywienie. Najwięcej jednostek (ok 1000 IU/100g) znajduje się w tłustych rybach (węgorz, łosoś, śledź, makrela, tuńczyk). Cennym źródłem jest tran, który zawiera dodatkowo witaminę A oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. warto spożywać również wątróbkę, żółtko jaja, oraz grzyby.

Czy suplementować?

W okresie jesienno-zimowym (kiedy brakuje słońca), aby pokryć zapotrzebowanie na witaminę D, należy sięgać po suplementy zawierające wyciąg z wątroby dorsza, bądź kryla (tran), witaminę D w kapsułkach lub kropelkach (na receptę). Jednak zanim zaczniemy suplementację należy sprawdzić poziom witaminy D i później badać go regularnie. Dzięki temu będzie wiadomo kiedy został osiągnięty poziom optymalny. Ilość witaminy D potrzebna do osiągnięcia tego poziomu jest inna dla każdej osoby.

Znajdziesz w nim aż 50 prostych przepisów z niskim i średnim ładunkiem glikemicznym.

eBook dostępny jest również w wariantach z jadłospisami: 1600 kcal, 1800 kcal lub 2000 kcal.

4 komentarze do “Witamina D3 – dlaczego jest taka ważna?”

  1. dobry artykuł, taki łatwy do zrozumienia, bez zbędnego wymądrzania się, zgadzam się z tymi suplementami, sama w okresie jesienno-zimowym gdy słońca brak, jest zimno i pochmurnie jem vita d express i jakoś przetrzymuje te ciągłe deszcze śnieg i okropną pogodę

    Odpowiedz
  2. Witam, Pani Kasiu a co można zrobić gdy mam witamine d3 ciągle pomiędzy 8-15 jesli nie suplementuje a po ponad rocznej suplementacji z ledwością doszło do 22.Mam też guzki na tarczycy ale do obserwacji,reszta wyników tarczycy ok.Jakie dawki powinnam zażywać żeby witamina d podniosła się? albo może mi Pani polecić jakieś inne skuteczniejsze suplementy? brałam Vigantolleten i Devikap do tej pory…

    Odpowiedz
    • Czyli nie wchłania się tak jak powinna. Bierze Pani jakieś leki np. kortykosteroidowe? Może środki przeczyszczające? Witamina D3 rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego warto ją przyjmować razem z posiłkiem zawierającym źródło tłuszczu (masło, oliwę z oliwek, awokado, orzechy, tłuste ryby itd.). Sama suplementuję D-Vitum albo Witaminę D3 Aliness i jestem zadowolona 😉

      Odpowiedz

Dodaj komentarz